pirmdiena, 2016. gada 4. janvāris

Latvijas Republikas Proklamēšanas diena

Latvijas Republikas Proklamēšanas diena, saukta arī par valsts svētkiem, Latvijas dzimšanas dienu un arī neatkarības dienu, tiek svinēta 18. novembrī. Tā notika 1918. gada 18. novembrī, kad Tautas Padome Nacionālā teātra telpās proklamēja Latvijas neatkarību. 2018. gadā notiks Latvijas Republikas Proklamēšanas dienas simtgades svinības. Šiem svētkiem par godu tiek organizēta virkne publisku pasākumu, kā arī grandioza uguņošana 18. novembra krastmalā.

18. novembra vēsture

Tāpat kā daudzi datumi, 18. novembris iezīmē nevis kādu milzīgu pavērsiena punktu pašu par sevi, bet drīzāk izejas punktu, kuram pēc smaga darba - un šajā gadījumā arī asinīm - sekoja neskaidrību pilns posms. Tolaik, 1918. gada 18. novembrī, Tautas Padome, toreizējais latviešu tautas interešu pārstāvis un organizācija, kas pretendēja uz oficiālu varu, pasludināja, ka "Latvija, apvienota etnogrāfiskās robežās [..], ir patstāvīga, neatkarīga, demokrātiski republikāniska valsts, kuras Satversmi un attiecības ar ārvalstīm noteiks tuvākā nākotnē Satversmes Sapulce, sasaukta uz vispārēju, abu dzimumu tiešu, vienlīdzīgu, aizklātu un proporcionālu vēlēšanu tiesību pamata." Šajā dienā pirmoreiz publiski skanēja

18. novembris bija daudzu vēsturisku sakritību rezultāts, un, protams, arī latviešu tautas gribas izpausme, kuras dēļ mēs pašlaik dzīvojam neatkarīgā un brīvā valstī. Šajā laikā pēc kara bija izveidojies zināms varas vakuums, un bija iespēja veidoties neatkarīgām valstīm tur, kur vēsturiski pastāvēja impērijas - mūsu gadījumā tās bija Vācijas un Krievijas impērijas. Nevar noliegt, ka Neatkarības proklamēšanas saknes sniedzās vēsturē - 1905. gada revolūcija vēl bija svaigā tautas un it sevišķi inteliģences atmiņā, kā arī pasauli bija pārņēmušas demokrātijas un nacionālisma idejas.

Tāpat Krievija bija ļoti novājināta no revolūcijas un 1. Pasaules kara, tādēļ šajā frontē Vācija teju svinēja uzvaru. Parakstot Brestļitovskas miera līgumu, kurā Krievija atteicās no Baltkrievijas (daļēji), Igaunijas, Latvijas (bez Latgales), Lietuvas, Polijas, Somijas un Ukrainas teritorijas. Šo posmu izmantoja Igaunija, kas jau 24. februārī proklamēja savu neatkarību.

18. novembris šodien

Mūsdienās 18. novembri svin, dziedot himnu, skatoties salūtu, klausoties Prezidenta un politiķu uzrunas, kā arī vienkārši izbaudot brīvdienu, kas arī nav slikti. Visā Latvijā šajā laikā notiek dažādi pasākumi un koncerti, kurus bieži var apmeklēt bez maksas.

Lai gan tādus patriotisma viļņus kā PSRS sabrukuma laikā Latvija vairs nav redzējusi, šķiet, ka cilvēki sāk vairāk mīlēt savu valsti. Pašlaik 18. novembri atzīmē kādi 75% Latvijas iedzīvotāju (DNB aptauja), kurpretim 2005. gada statistikā (TNS aptauja) tikai 77% zināja nosaukt, kādi svētki atzīmējami 18. novembrī. Ar dzīvi Latvijā esot apmierināti 54% iedzīvotāju, neapmierināti - 41%. Iespējams, jaunais patriotisma vilnis skaidrojams ar pēdējā laikā izjusto apdraudējumu Latvijas pastāvēšanai saistībā ar Krievijas un Ukrainas karu.