svētdiena, 2016. gada 7. februāris

Mātes diena

Mātes diena ir starptautiska svētku diena, kurā tiek godinātas mātes, māmiņas un mammas, kā arī viss ar viņām saistītais. Latvijā šos svētkus svin maija otrajā svētdienā, savukārt citur datums var būt citāds vai pat noteikts gadu no gada. Piemēram, Lietuvā Māmiņdienu svin maija pirmajā svētdienā, savukārt Krievijā - pēdējā novembra svētdienā, bet Taizemē - 12. augustā. Šie svētki nav tas pats, kas 8. marts, kad jāgodina visas sievietes, taču interesanti, ka tāpat kā daudzām citām solidaritātes dienām, arī Māmiņdienas saknes ir meklējamas ASV, lai gan, protams, jau antīkajā pasaulē tika pielūgtas dievietes-mātes, savukārt citur jau pastāvēja līdzīgi svētki, kuriem tad pa virsu uzslāņojās Rietumu tradīcijas.

Mātes dienas pirmsākumi

Mūsdenu svētku versija sākās ar Ennas Džārvisas rīkoto savas mammas piemiņas pasākumu kādā Rietumvirdžīnijas baznīcā. Tas notika 1908. gadā, taču Džārvisa par šādu svētku ieviešanu sāka cīnīties jau 1905. gadā, kad nomira viņas mamma. Viņas mērķis bija atlikt kādu dienu, kurā pieminēt savu mammu, pēc viņas vārdiem (kuriem daudzi bez šaubām piekritīs) - cilvēku, kurš mūsu labā ir izdarījis visvairāk.

Lai gan sākumā Džārvisu izsmēja - kongresā gāja runas par to, ka “tad jau vajag arī dienu sievasmātēm”, jau 1911. gadā visos ASV štatos Māmiņdienu uzskatīja par svētkiem, un Vudro Vilsons 1914. gadā proklamēja Māmiņdienu par oficiālu brīvdienu, kura gan ASV tāpat iekrīt brīvdienā - maija otrajā svētdienā, tāpat kā pie mums. Interesanti, ka pati Džārvisa pēc tam rūgti nožēloja svētku komercializāciju - aizgāja pat tik tālu, ka viņa patentēja frāzes “Mātes diena” un “otrā maija svētdiena”.

Latvijā Mātes dienu sāka atzīmēt 1922. gadā, un no 1934. gada to svinam tajā pašā dienā, kā tagad. Padomju vara šos svētkus īsti neatzina (lai gan tie arī nekur nepazuda), un kopš 1992. gada Māmiņdienu atzīmējam kā ierasts. Ne pārāk populāra, bet tomēr tikai šai dienai raksturīga tradīcija ir spraust pie apģērba neļķes - krāsainas, ja mamma vēl ir dzīva, bet baltas, ja viņa jau ir viņsaulē. Tie, kuru mammas ir mirušas, parasti šajā dienā apkopj kapu kopiņas. Savukārt bērni skaita pantiņus un māmiņām dāvina puķes - parasti neļķes - un pieaugušie, kas ir ārzemēs, ar mammām sazinās skaipā, taču aizņemtie tepat Latvijā viņām zvana un solās drīz apciemot.

Ko dāvināt māmiņdienā?

Māmiņdienā tradicionāli nedāvina neko lielu - puķes un konfektes būtu “standarta” dāvana, ko sniegt savai radītājai. Ja gribat būt oriģināli, varat uzmeistarot ko pats, piemēram, atdzīvinot sevī snaudošo floristu un uztaisot glītu, tikai jūsu mammai domātu ziedu buķeti. Tāpat neaizmirstiet par vēlējumu, un, lai gan tas pantiņš ir ļoti mīļš, labāk atrodiet ko citu nekā “Mana mīļa māmuliņa, mani mīļi audzināja”. Vislabāk - uzrakstiet ko pats.