otrdiena, 2017. gada 7. februāris

Kad svin Lāčplēša dienu

Ja Jums tiek uzdots jautājums par to, kas tiek svinēts 11. novembrī un Jūs nezināt atbildi, tad Jums būtu jākaunas, jo ikvienam īstenam latvietim ir jāzina, kas tiek svinēts šajā dienā! Lielākā daļa jau pavisam noteikti zina, ka 11. novembris ir Lāčplēša diena, kurā tiek pieminētas Latvijas brīvības cīņās kritušie, daudzi šo dienu dēvē arī par „Varoņu piemiņas dienu.” Latvijā tā tiek atzīmēta kopš 1919. 11. novembra. Šīs tradīcijas galvenā izpausme ir svecīšu aizdedzināšanas pie Rīgas pils 11. novembra krastmalā.

Bet tagad parunāsim nedaudz par vēsturi. 1919. gada. 11. novembrī. Bermontiādes laikā, Latvijas Bruņotie spēki sakāva Pāvela Bermonta Avalova komandēto un Rīdigera fon der Golca atbalstīto rietumkrievijas Brīvprātīgo armiju. Latvijai, protams, izdevās iebrucējus padzīt, tomēr kritušie bija ļoti, ļoti daudz, tomēr tikai gada beigās - Rīgas atbrīvošanu uzskatīja par uzvaru Latvijas brīvības cīņās. Tieši šī paša iemesla 1919. gada 11. novembrī tika nodibināts speciāls Lāčplēša ordenis, kurš pirmo reizi norisinājās 1920. gada 11. novembra parādē, kurš bija veltīts Esplanādē 288 ordeņa kavalieriem. Instruktoriem un lielākoties karavīriem ordeņus pasniedza toreizējās Satversmes sapulces priekšsēdētājs Jānis Čakste. Šāda apbalvošana norisinājās katru gadu, līdz pat 1928. gadam.

Tomēr lielākā daļa nezina kādu interesantu faktu. Šis svētku nosaukums vairākas reizes ir ticis mainīts, tomēr 1935. gadā tie bija Armijas, Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru, kara invalīdu un Brīvības kara dalībnieku svētki. Tikai 1988. gadā, tie ieguva nosaukumu, kurš joprojām pazīstams kā Lāčplēša diena. Tomēr, kā jau lielākā daļa zina, Latvijas PSR laikā, šī svētku diena bija aizliegta, tāpat bija aizliegts šo dienu pieminēt un svinēt. Konkrēti runājot – 1988. gadā, tā atkal tika atzīmē, tomēr 1989. gadā tā ja tika nosaukta par atceres dienu. Pagāja vēl viens gada un 1990. gadā, šī diena tika nosaukta par kritušo varoņu piemiņas diena, kas joprojām tiek iesaukta par Lāčplēša dienu un ikkatrā gada 11. novembrī ikviens īstens latvietis zina, ka šī diena ir ļoti svarīga, tikai pateicoties šai dienai, mēs joprojām esam brīvi!