svētdiena, 2017. gada 9. aprīlis

Kad svin mātes dienu

Ikviens no mums ir nācis no mātes miesām, taču ne visi atceras apsveikt savu māmiņu – Mātes dienā. Latvijā šī diena parasti tiek iesaukta par māmiņu dienu. Šī diena ir starptautiski svētki, kuri ir paredzēti par godu visām pasaules māmiņām. Atšķirība no sieviešu dienas ir tāda, ka mātes dienā tiek sveiktas tikai un vienīgi mātes, kuras pasaulē radījušas dzīvību. Jāpiemin vien pats svarīgākais – mātes diena dažādās valstīs tiek svinētas atšķirīgos datumos.

Igaunijā un Latvijā mātes diena tiek svinēta otrajā maija svētdienā, tomēr pretēji mums – Lietuva šos svētkus svin pirmajā maija svētdienā. Savukārt mūsu lielā kaimiņzeme – Krievija, šos svētkus svin pašā pēdējā novembra svētdienā. Daudzi pētnieki tā nemaz īsti nav noskaidrojuši, kad, kā īsti radās mātes diena, taču par oficiālāko versiju pašlaik tiek atzīta versija, ka tā pirmo reizi svinēta 1908. gada maija otrajā svētdienā un tas viss sācies Amerikā, dēļ kādas svētdienas skolas skolotājas Annas Rīsas Džārvisas no Rietumvirdžīnijas, kura vēlējās godināt savu māti un tieši šī iemesla dēļ rīkoja baznīcas dievkalpojumus. Šis notikums atstāja lielu ietekmi uz visu Ameriku un jau pavisam drīz tika nolemts, ka Amerikā katru gadu šajā pašā dienā tiks svinēta mātes diena.

Nepagāja ne ilgs laiks, kad šo tradīciju pārņēma daudzas citas valstis, tomēr katrai valstij ir savs stāsts, par to, kāpēc mātes diena tiek svinēta tieši tādā dienā. Mātes dienā ir pieņemts apsveikt savu māti ar ziediem un mīļiem vārdiem, kas liek savai mātei atkal atcerēties un novērtēt to, cik patiesībā jauki un mīloši ir viņas bērni. Tieši tāpat šajā dienā vairākās valstīts, ir pieņemts, ka māte – mātes dienā neko nedrīkst darīt, līdz ar to viņas bērniem ir nepieciešams šajā dienā mātes vietā izdarīt visas lietas, kas savā ziņā ir diezgan interesanti, jo beidzot mātei ir brīva diena, kuru viņa var izbaudīt atpūšoties un lūkojoties uz saviem bērniem, kas cītīgi dara viņas mājas darbu, vai nav lieliski?